XM203 equipment

Rekonstrukcja wojsk amerykanskich z czasu Wietnamu.

Moderator: Żandarmeria forumowa

Postprzez Kelly » 21 maja 2010, 17:22

X - Experimental
Najpierw zrobiono tzw. M16VN tylko z lufą kończącą się tuż za muszką
Potem CAR-15 czyli krótka stała kolba wysuwana, krótkie trójkątne okładziny.
Później XM177 + jego wersje czyli E1 i E2
I dopiero po wojnie pojawił się M733 przyjęty jako Colt Commando.
Oczywiście wszystkie te karabiny występowały w różnych wariacjach na temat, typu krótsza lufa, dłuższa lufa body od XM16E1 body od M16A1. O ile M16 było łatwo odróżnić od siebie to karabinki są trudnym tematem.
Dodam, że USAF każdy karabinek nazywa GAUxxxxxxx (ilość x zmienna ;) )
Kelly

Postprzez Nervous » 22 maja 2010, 06:16

A czy CAR-15 nie jest nazywany Colt Comando?
Skoro X oznacza eksperymentalny, do czego już dawno doszliśmy, i nie było to przedmiotem pytania, to czy znaczy to że mimo iz XM 177 był w użytku do lat 90-tych cały czas byl eksperymentem?To jest pytaniem.

GAU = Gun Aircraft Unit
Nervous

Postprzez Kelly » 22 maja 2010, 15:30

Nervous napisał(a):A czy CAR-15 nie jest nazywany Colt Comando?

Różnie z tym bywa.

Skoro X oznacza eksperymentalny, do czego już dawno doszliśmy, i nie było to przedmiotem pytania, to czy znaczy to że mimo iz XM 177 był w użytku do lat 90-tych cały czas byl eksperymentem?To jest pytaniem.

Nie, pierwszym krótkim karabinkiem przyjętym jest M733.

Polecam "The Black Rifle" - wszystko jest opisane niestety 60$ + wysyłka.
Kelly

Postprzez Nervous » 22 maja 2010, 15:44

I znów odpowiedź na pytanie którego nie było, nie pytałem o kolejność ani długość karabinków.
Pytałem o X w nazwie XM. Skoro X oznacza eksperymentalny, a karabinek był używany do lat 90-tych, do czy przez cały czas używania był to eksperyment???

X=eksperymentalny XM177=eksperymentalny? przez około 30 lat US Army używała karabinu który był eksperymentem?

To jest moje pytanie. Mam nadzieje że tym razem zostało zrozumiane

A co do CAR-15 i CC to skoro róznie z tym bywa to XM mógł być rozwinięciem pomysłu CC?

Widzę pozycję znasz, mógłbyś się podzielić wiedzą, chyba że nie znasz odpowiedzi na moje pytanie, to zwyczajnie powiedz: "nie wiem". Mógłbyś tez podać autroa, bo nie jednemu psu burek.
Ostatnio edytowano 22 maja 2010, 15:55 przez Nervous, łącznie edytowano 1 raz
Nervous

Postprzez Kelly » 22 maja 2010, 15:54

1. Po części tak. Po wojnie przyjęto karabin M733 ale wielkie ilości XM177E1 i E2 trzeba było zużyć. Coltowi nie opłacało się to gdyż zapotrzebowanie na karabinki było mniejsze niż na M16A2 przerabiane z M16A1 dlatego można w latach 90 spotkać XM177. Nie zmieniono ich nazwy nie wiem czemu.

2. Różnie bywa z nazewnictwem, bo każdy nazywa inaczej. Dla jednego XM177E1 to colt commando dla innego E2 a dla innego M733. Trzeba przeczytać w książce i tyle.
Kelly

Postprzez Nervous » 22 maja 2010, 15:58

W końcu coś na kształt odpowiedzi na moje pytanie. Nie można było tak od razu?
Nervous

Postprzez Filip7370 » 23 maja 2010, 10:28

Sprawa jest utrudniona bo przecież w latach 80-tych wygasły prawa patentowe to mechanizmu Stonera i namnożono wiele kopii, które po części kopiowały oznaczenie i nazwy...zatem chaos był jeszcze większy.
Obrazek
Obrazek
RUN BITCH, RUN !!!!!!!
I zanim upadłem ziemię przeżegnałem ręką, czy to była kula czy w w zwieraczu pękło.
Filip7370

Postprzez Nervous » 23 maja 2010, 12:26

Ale chodziło tylko i wyłącznie o XM i jego nazewnictwo. Sprawa zyskała trochę światła. Jeszcze Kelly jakby podał autora tej wspaniałej publikacji o "Czarnym karabinie"...
Nervous

Postprzez Kelly » 23 maja 2010, 15:37

R.Blake Stevens and Edward C. Ezell
Kelly

Re: XM203 equipment

Postprzez ForestUSMC » 21 sty 2013, 20:07

Pierwsze XM 203 zostały dostarczone do Wietnamu w ilości 1000 sztuk w połowie października 1969 roku w ramach testu. Priorytet jednostek, do których trafiły te granatniki były to głównie jednostki specjalne oraz zwiadowcze a min: LRRP, MACV SOG, Navy seals, 5th Special Forces Group, Mike Force oraz Force Recon. Poza tymi jednostkami pierwszymi szczęśliwymi posiadaczami ww granatników został po jednym z batalionów wchodzących w skład 101ej dywizji powietrznodesantowej, 25tej dywizji piechoty, 1szej dywizji piechoty oraz 1ej dywizji kawalerii powietrznej (mieli najczęstsze notowania w meldunkach jeżeli chodzi o kontakt z wrogiem, głównie z VC podczas przeprowadzania patroli oraz braniu udziału w ważniejszych operacjach w tamtym okresie jeżeli chodzi o końcówkę 69 roku). Również do testów kilkadziesiąt sztuk otrzymała armia Wietnamu Południowego. Po zaledwie kilku miesiącach a głównie na początku 1970 roku zaczęły nadchodzić pierwsze meldunki mówiące o dużej zawodności zabezpieczenia przed wystrzałem załadowanego granatnika, przez co każdy grenadier w razie kontaktu z wrogiem musiał wpierw załadować granatnik, żeby oddać strzał. Wada ta została jednak szybko usunięta przez producenta i w połowie 1970 roku wraz z nadchodzącymi do Wietnamu kolejnymi partiami nowych granatników XM 203 został uznany za udaną konstrukcję oraz przyjęty na uzbrojenie wojsk Amerykańskich pod nową nazwą M203. Granatniki te szybko wyparły swoje poprzedniki M79 oraz prototypowe niezbyt udane XM 148 do końca 1970 roku. Na początku 1971 wszystkie oddziały Amerykańskie stacjonujące w Wietnamie o charakterze bojowym były wyposażone w M203. Jedyny rodzaj Amerykańskich sił zbrojnych o charakterze bojowym, który dalej używał M79, była to piechota morska, która w tamtych czasach była tzw uszczuploną pod w względem budżetowym formacją sił zbrojnych USA. Choć Force Recon mieli na stanie M203, dalej używało M79 z niewiadomo jakich powodów aż do ostatecznego ich wycofania w połowie kwietnia 1971 roku (ogólnie nie widziałem żadnego autentycznego zdjęcia zwiadowców Force Recon z M203 lecz z M79 z 71go) . Mimo wycofywania Amerykańskich sił z Wietnamu południowego granatniki te były używane aż do ostatecznego wycofania bojowych batalionów pod koniec Sierpnia 1972 roku oraz reszty sił zbrojnych oraz doradczych USA Pod koniec Marca 1973. Głównie na stanie jeżeli chodzi o Amerykańskie wojo Poza M203, starsze granatniki M79 dalej wchodziły w stan uzbrojenia jednostek specjalnych lecz z pojawieniem się 203jek były używane już bardzo rzadko. Jeżeli chodzi o przenoszenie amunicji do nich były to głównie kamizelki na 24 granaty wykonane z nylonu M79 Grenade Carrier Vest, które pojawiły się w Wietnamie u Amerykańskich żołnierzy na początku 1968 roku zastępując dotąd używane bandoliery na 6 granatów M79 Bandoleer. Zdążało się także u zwykłych szwei, że granaty przenosili także w zwykłych ładownicach na 20to nabojowe magi do M16 „M56”, lecz było to bardzo sporadyczne. Jednostki specjalne oraz zwiadowcze głównie LRRP oraz MACV SOG przedosil granaty także dosyć często w pokrowcach na manierki.
ForestUSMC

Poprzednia strona

Powrót do NAM Era