Umundurowanie

Rekonstrukcja wojsk amerykanskich z czasu Wietnamu.

Moderator: Żandarmeria forumowa

Postprzez thorien » 14 cze 2010, 19:28

To myślę że można założyć że nada się do stylizacji na 'Nam którą kiedyś zamierzam robić?

Swoja drogą, w tym okresie lepsze byłoby XM16E1 czy M16A1?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szerzej znany jako Zły

Semper Fi!
thorien

Postprzez Shadow » 14 cze 2010, 19:45

Z tego co wiem m16a1 weszly pozniej.
Pytanie o jaki okres ci chodzi?
Shadow

Postprzez Nervous » 14 cze 2010, 19:47

Na stylizację Namu nadało by się nawet Zippo z BP za punkty.
M16A1, bo Shadov chodzi o lata z zapalniczki 68-70, ale ekspertem jest Kelly.
Nervous

Postprzez thorien » 14 cze 2010, 20:14

Nervous: Przez stylizację rozumiem tyle oryginału, ery i kontraktu ile się da, ale jeśli jakieś rzeczy będą niemożliwe/bardzo drogie to zostanie zastąpione nowszym, w jakimś hardcorowym wypadku kopią. Znam wagę słowa rekonstrukcja, i wkurza mnie że ludzie rzucają nim na lewo i prawo, dlatego piszę stylizacja.:) Aktualnie rekonstruuję USMC z Falludży i mam prawie kompletny set, a 'Nam marzył mi się od dawna.

Swoją drogą, możesz mi polecić forum, lub tekst o rekonstrukcji Airborne'a lub grunta z 68-70?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szerzej znany jako Zły

Semper Fi!
thorien

Postprzez Nervous » 14 cze 2010, 21:37

thorien, dla mnie stylizacja to stylizacja w dosłownym i dla mnie pejoratywnym tego słowa znaczeniu stąd tekst o Zippo z BP, rekonstrukcja to rekonstrukcja.
Cieszę się że jest w końcu szansa że ktoś z ASG podejdzie "z głową" do tematu Namu, bo to co piszesz o kontraktach, epoce i oryginałach dobrze sie zapowiada.

Forum militarni.pl, jest dział o wietnamie i forum mocno związane jest z SRH Rakkasans, czyli 101st z okresu konfliktu wietnamskiego.

Co do artykułów, to obserwuj o ile się nie mylę dodatek do Polski Zbrojnej "Poligon", tam trafiają się ciekawe artykuły, ostatnio o Tet w Sajgonie.
Sam też bardzo chętnie Ci pomogę.
Nervous

Postprzez thorien » 14 cze 2010, 22:14

Rakkasans trafiają nawet w okres i jednostkę;). Wielkie dzięki, na pewno dużo się nauczę z ich forum;)

Możesz mi powiedzieć jak to było z M65? Kto używał, jak i czy w ogóle?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szerzej znany jako Zły

Semper Fi!
thorien

Postprzez Panek » 14 cze 2010, 22:44

M65 nie używano w Wietnamie - jeśli już, to sporadycznie. Pojawiały się kurtki (co do spodni nie jestem pewien), jest parę fotek, ale mundur nie był powszechnie stosowany jako polowy. Większość żołnierzy nosiła w polu Tropical Combat Uniform.
In Vietnam, the wind doesn't blow - it sucks

ŁYCHA!!!!!!!!!!
Panek

Postprzez thorien » 14 cze 2010, 23:11

Pytałem, bo spodnie od M65 cieszą się moim uwielbieniem i do tego je posiadam, ale jak nie to nie. Poszukam sobie TCU.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szerzej znany jako Zły

Semper Fi!
thorien

Postprzez Panek » 14 cze 2010, 23:45

To jest mundur Cold Weather, tymczasem Wietnam jest głównie Tropical i generalnie gorący. W M65 żołnierze by zdychali. Ja sam biegałem w lato na strzelankach w spodniach M65 przez pewien czas jako n00b i uwierz mi, nie jest to fajne. Z tego co mi wiadomo używano ich w zimniejsze okresy w Central Highlands w Południowym Wietnamie.
In Vietnam, the wind doesn't blow - it sucks

ŁYCHA!!!!!!!!!!
Panek

Postprzez Nervous » 15 cze 2010, 06:17

TCU lub Utility Uniform, kurtki M65 są dość często spotykane na zdjęciach USMC, na przykład z walk w Hue, spodnie to jedynie ciekawostka z 1-2 zdjęć. Do stylizacji mogą być, jeśli myślisz o czymś więcej zapomnij o nich.
Nervous

Postprzez Kelly » 15 cze 2010, 15:07

thorien napisał(a):Swoja drogą, w tym okresie lepsze byłoby XM16E1 czy M16A1?

XM16E1 - od 1964
M16A1 - od 1967

thorien napisał(a):Możesz mi powiedzieć jak to było z M65? Kto używał, jak i czy w ogóle?

Co do kurtek to na pewno widziałem też taką u fotografa dość znanego tylko wyleciało mi jego nazwisko z głowy. Jak sobie przypomnę to dopisze.

thorien napisał(a):Poszukam sobie TCU.

Z bluzą nie problem gorzej ze spodniami ; ]

oczywiście zależy jaki masz portfel na to ;)
Kelly

Postprzez Nervous » 15 cze 2010, 15:20

Kelly napisał(a):Z bluzą nie problem gorzej ze spodniami ; ] oczywiście zależy jaki masz portfel na to ;)

LL III typ popelinowe można kupić za 20 dolarów, więc to chyba na przeciętny portfel, problemu ze spodniami też nie ma większego, wszystko zależy od tego czego szukasz i w jakim rozmiarze.
Nervous

Postprzez thorien » 15 cze 2010, 16:03

Szukam LRek, jak ktoś ma, to mogę przygarnąć.

Celuję jakby co w 68-70.

Ułożyłem sobie mniej więcej set
-TCU III lub TCU zmieszane z M65 (docelowo samo TCU, ale zobaczymy jak będzie z dostępnością)
-M1 z pokrowcem Mitchell, Helmet band, Lucky Strike, naboje 5.56
-Paso szelki M56, dwa pouche, dwie manierki + kubek, buttpack,E-tool carrier (może), kompasówka.
-Bandolier na M16 ( nie mam pojęcia jakie ma oznaczenie, ale wiecie o co chodzi)
-Jungle typ III, panama ( posiadam aktualnie jedną parę, niestety nie z ery, ale jak na początek)
-M69 Flak Jacket
-Stopień Private, obszycia Airborne, Army i nametape.
-Magazynki i granaty żeby to wypełnić
-M16A1 G&P ( zgodny z oryginałem?)
-drobne rzeczy osobiste ( jak zapalniczka;) )

Pytania:
- Jak z użyciem Parka od M65?
-Czy M16A1 miały wyłącznie birdcage czy zdarzały się też z tym trójkątem, jak w XM16E1?
-M203? Na stronie rakkasans jest napisane że owszem , ja słyszałem że jeszcze nie było.
-Czego jeszcze brakuje i co zastąpić czym;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szerzej znany jako Zły

Semper Fi!
thorien

Postprzez Nervous » 15 cze 2010, 16:31

L to teoretycznie poszukiwany czytaj trudno dostepny, czytaj drogi rozmiar, ale nie ma strachu tak jak pisałem można trafić popelina za 20 dolarów w LL.

Rok 68-70 to tyle łatwiej że już śmiało możesz nosić rip-stopowe, więc znów tyle łatwiej.

Pas i szelki oddzielnie :] nie było paso-szelek.

Długo by się rozpisywać nad tym czy dobrze i czy coś jeszcze, jeśli przeglądasz zdjęcia z epoki, to łatwo możesz zauważyć "okresy", a mianowicie że w różne lata charakteryzują się różną konfiguracją wyposażenia, sposobem noszenia, umundurowaniem i sposobem jego noszenia. Okres 68-70 to szczyt konfliktu i zarazem początek końca, czas Vietnamizacji, i to daty "ustalają" co i jak powinieneś nosić. Podstawy sa jednak zawsze podobne.

Kamizelka M69 średnio pasuje do lat i jednostki, ale tak, na początku fajnie ją nosić :]

Jeśli żadko nosili kurtki M65 to Parki tym bardzie.

W M16A1 bardziej Hollywood niż trójdzielny.

M203 były używane od około 1970, było nawet ostatnio na tym forum pare postów o tym.
Nervous

Postprzez thorien » 15 cze 2010, 17:01

Co rozumiesz przez hollywood?

Pasoszelki-skrót myślowy

Swoją drogą, do zapalniczi o której pisaliśmy, dowiedziałem się że ojciec wymienił ją z kumplem ze studiów za coś, więc jej historii nie zna, ale za to dostałem jeszcze. Zupełnie nie namowy pas LC-1, do którego doczepione były dwa pouche, kompasówka i coś, co przypomina mi pouch M56. Prosiiłbym o identyfikację;)
http://picasaweb.google.com/thorien111/Zippo?feat=content_notification#5483029279197389170
http://picasaweb.google.com/thorien111/Zippo?feat=content_notification#5483029324548686066
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szerzej znany jako Zły

Semper Fi!
thorien

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do NAM Era